Infinix GT 50 Pro - Spesifikasi
JARINGAN
| Teknologi | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| Kecepatan | HSPA, LTE, 5G |
UMUM
| Diumumkan | 2026, April 24 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 25 |
| Dimensi | 162.4 x 77.2 x 8.2 mm (6.39 x 3.04 x 0.32 in) |
| Berat | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
LAYAR
| Tipe | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Ukuran | 6.78 inches, 106.6 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
MEMORI
| Slot Kartu | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
KAMERA
| Utama | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 111? (ultrawide), 1/4.0", 1.0µm, AF |
| Fitur | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Depan | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
KONEKTIVITAS
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FITUR
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
BATERAI
| Detail | 6150 mAh or 6500 mAh |
LAIN-LAIN
| Warna | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
Note: Review1st tidak menjamin informasi pada halaman ini benar 100%.

